Vajina Gevşekliği Nedir ve Tedavisi Nasıldır?

Doğumdan sonra, sinir ve kas gerilimi vajina kasının sıkılığını etkiler bu da çoğu kez her iki partnerin cinsel tatmininde azalmaya yol açar. Genellikle bunun üstesinden gelmenin en etkin yolu bir fizyoterapistin gözetimi altında özel pelvis zemini egzersizleri yapmaktır. Bu bazen danışmanlık ve günlük östrojen uygulaması ile birlikte kullanır. Bu yöntemler başarısız olduğunda, bazı kadınlar vajinalarının doğum öncesi boyutuna ve şekline dönmesi amacıyla cerrahi onarımdan yararlanabilirler.

Yukarıdakilere ek olarak, doğum sonrası, vajina girişinin arkası yırtılmış ve gerilmiş olur. Zarar görmüş dokunun cerrahi onarımı anatomik yapının yenilenmesini amaçlar.

Labioplasti / Labiaplasti

Bazen minör dudak küçültme veya dudak küçültme olarak ta adlandırılır.

Labioplasti veya labiaplasti vajinanın fazla miktardaki minör dudağını küçültmek veya yeniden şekillendirmek için düzenlenen bir operasyondur. Çok fazla nedenden dolayı bu bölgede ameliyat isteyebilir. Çoğu kadın aynı zamanda dudak sünmesinin neden olduğu rahatsızlık ve görünümden dolayı kaygılanabilir.

Kadınların normal olarak fazla dokuyla ilişkili olarak tanımladıkları bu belirtilere uzun süre oturma, bisiklet sürme ve cinsel ilişki (disparöni) gibi belli aktivitelerde rahatsızlık ve acı da dahildir.

Vajina dudak küçültme genellikle minör dudağa uygulanmaktadır. Bunlar vajina girişinin iki yanında “iç” dudaklar olarak bilinir. Çoğu kadın belli kıyafetler içinde görülebilen fazladan dudağı kaldırmak ve genel cinsel organ görünümünü iyileştirmek için ameliyat isterler. Bazı kadınlar bu rahatsızlıkları yıllarca yaşar ve geniş elbiseler giyme yoluyla rahatsızlığı azaltacak stratejiler uygular.  Çoğu kadın henüz daha yeni bu durumları iyileştirmek için gerçekten bir şey yapılabileceğinin farkına varmış durumda.

Vajınanın dudak görünümü ile ilgili kozmetik sorunlar gençlik döneminin başlarından beri var olabilir. Minör dudak sünmesi zaman içinde oluşan doğal bir fenomendir. Hamilelik ve takip eden doğumla birlikte daha da kötüleşebilir.

Uzunluğundaki ve çapındaki artış ve aynı zamanda dudağı daha koyu ve majör dudağa (dış dudaklar) göre daha çok göze çarpar hale getiren pigmentasyon artışı dudakta olabilecek değişikliklerdir.

İyileşmeye destek için hasta ameliyattan bir önce bölgeyi su ile temizlemeli ve tıraş etmeli ve dudak çevresindeki kılların tümünü almalıdır.
Ameliyat genellikle bir günlük bir işlem olarak uygulanır. Ameliyat fazla dokunun dikkatlice ve konservatif olarak kaldırılmasını içerir. Dudaktaki yara iki kendiliğinden kaybolan dikiş tabakası ile kapatılır.

Sonra genellikle hasta 5 gün boyunca kullanmak üzere ağız yoluyla alınan ağrı kesicilerle ve antibiyotiklerle taburcu edilir.
Bazı morartılar prosedürden kaynaklanabilir ve hastalara düzenli banyo yapmaları ve lokal merhem sürmeleri tavsiye edilir.
İlk on iki saat için genellikle iç çamaşırın iki katmanı arasına buz koyulması önerilir. Ameliyattan sonra çoğu hastanın üç dört gün çalışmaması gerekir. Bu yaranın çabuk iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Ameliyattan sonra geniş rahat kıyafetler giymek önemlidir.
Hastalar, ameliyat öncesi spor ve cinsel aktivitelere dönüş süreleri konusunda doktorlarına danışmalıdırlar.
Yaranın enfeksiyonu ve yaranın açılması labioplastinin temel riskleridir.

Ameliyat sonrası hastalar bölgeyi su ile temizlemeli, sert kimyasallardan kaçınmalı ve kuvvetli ovmalardan çok bölgeyi hafif ovalayarak kurutmalıdır.
Labioplasti çok fazla kadın için fiziksel ve psikolojik yaşam kalitesini arttırmaktadır.

Labioplasti genel olarak deneyimli bir estetik ve plastik cerrah tarafından uygulandığında düşük riskle iyi bir sonuç çıkaran bir operasyondur.

Labioplasti (Labiaplasti) için Uygun Aday:

Labiaplasti yapılması gereken hastalarda genellikle tahrişe ve döküntüye yol açan dar kıyafetler giyildiğinde rahatsızlık hisseden veya cinsel ilişki sırasındaki rahatsızlık hisseden veya huzursuzluk hisseden hastalardır.
Labioplasti (Labiaplasti)

Labioplasti nedir? Sizin için ne yapabilir?

Labioplasti vajinanın dışındaki küçük dudakların ( minör labia ) küçültülmesi veya şeklinin değiştirilmesi için yapılan kozmetik cerrahi uygulamasıdır.

Çok fazla kadın büyük veya biçimsiz minör dudak ile doğar. Diğerleri içinse bunların görünümü doğumla birlikte değişebilir. Her iki durumda da aşırı geniş ve eşit olmayan dudaklara sahip olmak seks partnerinizden utanmaya, dar kıyafetlerde ve bazı spor aktivitelerinde rahatsızlığa ve tahrişe neden olabilir. Vücudunuzun bu en kişisel yeriyle ilgili kendinizi daha iyi hissetmek için gereken şey bazen çok basittir.

Labioplasti dış vajinanın görünümünü düzeltir, kendine güveni arttırır ve tahrişi engeller. Kadınların büyük çoğunluğu için klitoris cinsel zevk ile ilişkili alan olduğundan bu labioplastiden etkilenmez. Cinsel hislerde azalma olmaz. Güvenlerinin artması haricinde aslında birkaç kadın hislerde ve cinsel işlevde gelişme kaydetmiştir.

Labioplastiden kim faydalanabilir?

Yukarıda bahsi geçen durumlara sahip hemen hemen her kadın faydalanabilir.

Tipik bir tedavide neler olur?

Labioplasti genellikle lokal anestezi altında uygulanır. İşlem sırasında hiçbir şey hissetmeyeceksiniz. Biter bitmez de kalkacaksınız.
Bu işlem minör dudağı küçültmek veya yeniden şekillendirmek için fazla dokunun küçük kesiklerle çıkarılmasını içermektedir. Bütün dikişler kendiliğinden yok olduğundan alınmalarına gerek yoktur. Normalde pansumana da gerek yoktur.

Labioplastiden sonra nasıl hissedeceksiniz? İyileşmeniz ne kadar sürecek?

Doğrudan eve gidebilirsiniz ancak ameliyat sonrası ilk birkaç gün biraz rahatsızlık hissedeceksiniz. Bu rahatsızlık zamanla azalacaktır. Enfeksiyon riskini azaltmak için genelde hastalarımıza ağrı için analjezik ve antibiyotik için reçete yazıyoruz. Sonraki gün duş alabilir ve normal hafif aktivitelerde bulunabilirsiniz. Ama 3 ila 7 gün için işten izin almanız tavsiye edilir. İyileşmenin hızına bağlı olarak yaklaşık 30–45 gün sonra ilişkiye girebileceksiniz. Bu 6 haftayı bulabilir.

Bize kontroller için ne zaman gelmeniz gerekecek?

Bizler normalde kontrollerinizi işlemden sonraki gün ve sonrasında 1, 2, ve 4 haftada programlıyoruz. Bununla beraber herhangi bir sorununuz olduğunda ne zaman isterseniz bizi arayabilir veya bize gelebilirisiniz.

Kaç tedavi seansı gereklidir?

Genellikle bütün işlemler bir tedavide tamamlanır.
Bu bilgi size labioplastinin neler içerdiğini bütün ayrıntılarıyla vermeyi amaçlasa da sizin durumunuz kendinize özgüdür. Bunun en iyi çözüm olup olmadığını öğrenmenin en iyi yolu gelip bizi görmeniz olacaktır. Sizlere bütün seçenekleri açıklayacak ve doğru kararı vermenize yardımcı olacağız.

Bunlarada göz atmak isteyebilirsiniz...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış! İlk yorum yapan sen ol.
Yorumunuzu Bırakın Şimdi, alttaki tüm alanları doldurarak yorum yapabilir veya istekte bulunabilirsiniz. Ekibimiz mümkün olan en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.
Genital Estetik