Vajinanın Estetik Cerrahisi

Genital Estetik Cerrahi

Kadın Genital Estetik Cerrahisi (Genital Estetik Cerrahi, Vajina Dizaynı)

Kadın genital organının estetik cerrahisi veya ‘ vajina dizaynı ‘, görünümlerini iyileştirmek için düzenlenmiş bir dizi ameliyatı gerektirmektedir. Bazen cinsel işlevin artabildiği iddia edilmektedir. Görünüm değişikliği için tasarlanmış cerrahinin giderek daha çok onaylanması ve çıplak kadını açıkça gösteren fotoğrafların kullanımının artması, çok sayıda kadını beğenmedikleri kişisel görünümlerini değiştirmek için ameliyata yöneltmektedir. Vajinaların veya dış genital organların boyutunu, partnerlerinin ve kendilerinin tam olarak cinsel tatmine varmasına engel olarak gören kadınlar da vardır.

En çok tercih edilen uygulamalar dudak küçültme (‘labiaplasti’) ve vajina daraltma (‘vaginaplasti’) operasyonlarıdır. Diğer uygulamalar mons pubise liposuction’ı içermektedir; bu bölgelere daha genç bir görünüm vermek için major veya  mons labiaya yağ enjekte edilir. Klitoristin hassasiyetini arttırmak için ve kültürel nedenlerle kızlık zarının yeninden yapılması için klitoristin (‘hoodectomi’) etrafındaki deri kaldırılır veya azaltılır. Lazer terapi, dudak kırışıklıklarının kaldırılması ve mons pubisin hipotrikozu için kıl ekimi yapılacağında uygulanmaktadır.

Vajina dudak küçültme minör dudak şişkinliğinin veya vajinanın ‘iç dudakları’nın boyu ve miktarını azaltmak adına uygulanan bir dizi operasyonu içerir. Çoğu kadının bu operasyonu tercih etmesinin en yaygın nedeni dudakların aşırı büyük ve estetik yönden hoş görünmemesidir.  Az sayıda kadının ifade ettiğine göre dudaklarının büyük boyutu dar kıyafetlerde fark edilmekte veya bisiklet gibi spor etkinliklerinde rahatsızlık vermektedir. Diğerleri ise cinsel birleşme anında problemler yaşamaktadır.

Çeşitli kesiler yapılarak minör dudağı çıkartma işlemi oldukça basittir. Lokal anestezi altında uygulanabilir. Bununla beraber dudak sınırı boyunca acı veren yara kontraktürünü önlemek için yara izinin dikkatlice onarılması önemlidir.

Vajina daraltma operasyonu doğumu takiben veya yaşlanma sonucu vajinalarında gevşemeler yaşayan bazı kadınlar tarafından talep edilmektedir. Sonuç olarak, kendileri ve partnerleri için cinsel ilişkinin daha az tatmin edici olduğunu belirtmektedirler. Uygulama introitustaki (vajinal açıklık) dikişlerin yerleştirilmesi gibi basit olabilir veya arka vajina duvarı kaslarının darlaştırılmasıyla beraber vajina mukozası fazlalığının çıkarımını içerebilir.

İlk işlem genellikle önerilmez. İkinci işlem çoğu zaman jinekologlar tarafından genel anestezi altında uygulanmaktadır. Bağırsak yırtılması oluşabilecek daha ciddi komplikasyonlarından biridir.

Liposuction veya mons pubisin   ‘lipoaskulptür ‘ü izole edilmiş bir prosedürü olabilir veya karın ya da uyluk liposuction’ı ile birlikte uygulanabilir. Monsların görünümü bunun geliştirilmiş tanımıyla arttırılır.

Buna karşılık, monsa veya majör dudağa yağ enjeksiyonu bu yapıyı şişkinleştirerek onlara daha genç bir görünüm verir.

Hoodectomi ya da klitoris çevresindeki deri kıvrımının kaldırılması, klitorisi dışa çıkarır ve onu daha hassas yapar. Bununla birlikte, anlatılanlar dışında bununla ilgili ortaya konmuş çok az bilgi vardır.

İnsan anatomisinin çok yönlü oluşundan,  hepsi de normal limitin içerisinde olan kadın cinsel organının şekli, boyutu ve görünümlerinin geniş bir çeşitliliği vardır.

Herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadan önce, gerçekten genital bir sorun olup olmadığına veya daha başka bir çözüm yolunun faydalı olup olamayacağına karar vermek önemlidir.

Vajina Estetik Cerrahi

Vajina Estetik cerrahi işlemleri aynı zamanda labiaplasti, himenoplasti, ve vajina gençleştirme olarak bilinmektedir. Vajina cerrahisi, doğum sonrası vajina şeklini yenileme, dudak küçültme veya vajinanın gençleştirilmesi için uygulanır. Burada bilgi bulabileceğiniz konular: Vajina cerrahisi, vajina plastik cerrahi, vajina kozmetik cerrahi, vajinanın yeniden yapılandırılması, vajina arttırma cerrahisi, vajina dudağı cerrahisi, labiaplasti cerrahisi, labiaplasti vajinoplasti cerrahisi, himenoplasti, vajina cerrahisi öncesi- sonrası ve vajina ameliyat işleminde iyileşme dönemi uzunluğu.

Labiaplasti (Geniş Dudak Küçültme ve Güzelleştirme): Çoğu kadın minör labialarının  geniş çıkık görüntüsünden memnun değildir. Bu durum, cinsel partnerinden utanma veya kendine güvenini kaybetme ve bazı durumlarda acı ve huzursuzluğa neden olur.

Çok değil kısa bir süre önce, labiaplasti genellikle yalnızca eğlence sektöründekilerin  ve oyuncuların bulunduğu belli grup içerisindeki kadınlara, mayo mankenleri ve orta sayfa güzellerine uygulanırdı.

Labiplastinin (labia cerrahi) tıbbi nedenleri dar pantolonlarda ve sporla veya fiziksel bir aktiviteyle meşgulken devamlı rahatsızlığa yol açan aşırı geniş veya kalın minör dudak dokusunun küçültülmesini içermektedir.  Bu örneklerin çoğunda, kadınların bir kısmında doğuştan geniş bir dudağa sahipken, diğerler bir kısmında doğum veya yaş ile bu koşular oluşmaktadır.

Estetik nedenlere( güzelleştirme ) cinsel alışkanlıklara, isteklere ve beklentilere toplumsal gelişim yön vermektedir. Bu da genetik cerrahiye piyasanın yön vermesinin öncellikli nedenidir. Ayrıca labiaplastinin dramatik artışının da en büyük nedenidir. Günümüz kadınları şimdilerde konu başka bir kabul görmüş küçük cerrahi işleme gelince daha çok seçenek talep etmektedir. Çoğu kadın,  kendileri ve seks partnerleri için daha iyi bir görüntüye ulaşabilmek için dudakların düzeltilmesini veya vajina güzelleştirilmesini talep etmektedir. Daha yaşlı ve gençliklerinde sahip oldukları genç görüntüye dönmek isteyen kadınlar için yaşa bağlı arttırmayı içermektedir.
Kısacası erkekler gibi kadınlarda “ iyi görünmek” ister. Bu tamamen normal bir kişisel beklentidir. Bugün bir kadın genellikle uygun bir maliyete dudak küçültme sayesinde bu beklentisine kavuşabilir.

Sonuç olarak, estetik cerrahide dudak küçültme ve güzelleştirme anormal şekilde genişlemiş dudakların estetik görünümünü büyük oranda iyileştirebilir ve kadının kendine olan güvenini artırır.

Vajinoplasti (Vajinanın Darlaştırılması ve Gençleştirilmesi):  Yaygın şekilde kabul görmüş, çocuklu kadınlarda çok daha fazla benimsenmiş,  başka bir cerrahi işlem de, vajina cerrahisi ya da vajinoplastidir.

Doğum sonrası, özelikle çok fazla çocuk, büyük bir bebek ya da zor bir doğum sonrası özellikle, genişlemiş bir vajina sıklıkla bir problemdir. Genellikle, vajina ve onu desteleyen kaslar ve dokular doğum esnasında gerilir ve yırtılır-bu Pelvis zemini olarak bilinen bir alanı kapsayabilir- Bir kez normal bir doğum yapıldığında hamilelik öncesi duruma nerdeyse hiç dönüş olmaz. Vajinanın, perineumun ve destekleyen kasların daraltılması ve gençleştirilmesi için yapılan uzman ameliyata Vajinoplasti denir.
Toplumsal görüşün cinsellik beklentisi, performansı ve evlilik ilişkileri konusundaki gelişimi çok sayıda artan vajinoplasti işlemleri yönündedir. Şimdi, çocuk büyütmüş çoğu kadın özellikle sevdikleriyle yaptıkları cinsel deneyimi arttırmak için vajina dokusu-vajina daraltması konusunda yenilikleri araştırmaktadır.

Kombine Vajinoplasti ve Labioplasti: Yalnız birkaç uzman cerrah aynı zamanda Vajinoplasti ( yenileme ve daraltma) ve Labioplasti ( küçültme ve güzelleştirme) yapabilmektedir. Yıllarca geniş dudakların farkında olup ondan rahatsızlık duyan ama bununla ilgili hiçbir şey yapmamış kadınlar vardır. Şimdi, Vajinoplasti ile – vajinayı ve destekleyen dokuları “hamilelik öncesi “ duruma döndürebilir- cinsel hayatlarını canlandırabilirler. Aynı zamanda dudaklarını küçülterek ve güzelleştirerek geçmişte yaşamış olabilecekleri herhangi bir rahatsızlıktan kurtulabilirler. Birleştirilmiş ameliyatın uygulanmasındaki en önemli avantaj yalnızca bir tek anestezi seansı olması ve bu genellikle prosedüre bağlı maliyetlerde önemli miktarda kazanç demektir.

Himenoplasti ( Kızlık zarının tamiri veya yeniden yapılması ): Cerrahlarımızın çoğu bu tip problemler konusunda yılların deneyimine sahiptir. Doğrudan onları aradığınızda size yardımcı olacaklardır. Lütfen, bu özel durumla ilgili cerrahlarımızı aramaktan veya elektronik posta atmaktan çekinmeyiniz.

Kadın cinselliğini güçlendirme, bir kadının cinselliğini güçlendiren herhangi bir şey olarak tanımlanır. Bu birinin görünümünü iyileştiren her türlü işlemi içermektedir.Göğüslerin büyültülmesi bu kategorideki en sık uygulanan cerrahi işlemlere bir örnek olabilir. Bununla birlikte, kadının dış cinsel organının kozmetik cerrahisi ihmal edilmiş ve cinselliğin kabulüne olan geleneksel görüşten dolayı göz ardı edilmiştir. Günümüzde, bu tıbbi olayların küçük cerrahiye yönlendirilmesinin daha bir güvenli olarak kabul görmesi bu durumu değiştirmektedir.

Labioplasti

Ameliyat Öncesi: Ameliyat öncesi, hamilelik sayısı, geçmiş doğum yöntemi hakkında detaylı bir tıbbi geçmiş edinilir.  Dikkatli bir inceleme yürütülür. Doktor ve hasta prosedür, anestezi şekli, muhtemel riskler ve komplikasyonlar ve aynı zamanda kesilecek alan hakkında görüşür. Operasyon öncesi talimatlar belli ilaçların ve sigara alışkanlığının bırakılmasını içerebilir.

Prosedür: Prosedür doğal bükülme ve kırışıklık sergileyen her bir dudağın ( minör dudak veya iç dudak) kenarlarında yapılacak hassas kesilmeleri içerir. Fazla doku kaldırılır ve kesilen alan emilebilir dikişle kapatılır.

Prosedür Süresi: 45 dakika ile bir saat arası.
Anestezi: Çoğu durumda genel anestezi ya da lokal anestezi uygulanmaktadır.

Ameliyat Sonrası: Ameliyat bölgenizde ilk birkaç gün sonrasında zamanla azalacak olan rahatsızlık hissedeceksiniz. Bütün hastalar ağrı kesici ve antibiyotikler reçeteleri ile taburcu edilir. Tamamen iyileşme yaklaşık altı hafta sürmektedir. Kullanılan bütün dikişler emilebilir olduğundan çıkarılmasına gerek yoktur. Ameliyattan iki gün sonra duş alabilirsiniz. Rahatsızlıkların çoğu 3 veya 4 gün içinde geçecektir. Yaklaşık üç dört hafta koşu, yüzme, bowling, tenis gibi spor aktivitelerine katılmamalısınız.

Risk ve Komplikasyonlar: Cerrahi prosedür ile bağlantılı komplikasyonlar nadirdir: ama her cerrahi uygulamada var olan riskler burada da söz konusudur. Birkaç hafta içinde kaybolacak olan bir yara izine sahip olacaksınız. Her birey farklı iyileşir ve ne doktor ne de hasta hastanın iyileşmesini kontrol edebilir. Her operasyonda olduğu gibi enfeksiyon riski vardır.  Çok ender olmasına karşın, ameliyatın en genel riskleri kanama, enfeksiyon, ve yaralanmadır.

Labioplasti hakkında sıklıkla sorulan sorular

Labiaoplasti Ameliyatı Nerede Yapılmalıdır?

Labiaoplasti Ameliyatları tam donanımlı ameliyathane ortamında yapılmalıdır.

Labioplasti Ameliyatından Sonra Ne Zaman İşe Dönebilirim?

Çoğu hasta aktivitelerinde sınırlamalarla iki veya dört gün içinde işe dönebilirler. Sınırlamalar yaklaşık 4 hafta ağır kaldırmamak, spor veya egzersiz yapmamaktır.

Labioplasti Ameliyatından Sonra Ne Zaman Cinsel Aktivitelerime Yeniden Başlayabilirim?

Labioplasti cerrahi müdahalesinden sonra altı veya sekiz hafta cinsel aktivitelerinize yeniden başlayabilirsiniz.

Labioplasti Ameliyatı Hislerde Azalmaya Neden Olur Mu?

Kadınların büyük bir çoğunluğu için dudaktan ziyade klitoris zevk hissini vermektedir. Bu yüzden ameliyattan sonra zevk alma hislerinde herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

Labioplasti Klitorisimin Çevresindeki Deriyi Değiştirecek Mi?

Genellikle ameliyat esnasında bu bölge değişmez. Bazı kadınlar bu bölgede aşırı deriye sahiptir ve ameliyat esnasında daha hoş ve doğal bir görünüm vermek için bu deri alınabilir. Bu görüşme sırasında konuşulabilir.

Labioplasti Ameliyatından Sonra Seks Partnerim Bir Farklılık Görecek Mi?

Eğer dudaklar ilişkiye dahil edilirse, her ikiniz bir gelişme fark edeceksiniz. Görsel olarak partneriniz dudaklarınızın daha küçük ve daha iyi orantılı olduğunu fark edecektir.

Bunlarada göz atmak isteyebilirsiniz...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış! İlk yorum yapan sen ol.
Yorumunuzu Bırakın Şimdi, alttaki tüm alanları doldurarak yorum yapabilir veya istekte bulunabilirsiniz. Ekibimiz mümkün olan en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.
Genital Estetik